Recepta online, czyli jak zrealizować e-Receptę w dobie Internetu


Wizyta u lekarza tradycyjnie kończy się wystawianiem recepty i pogonią do apteki. Efekt końcowy to portfel nieco chudszy i domowa apteczka nieco obszerniejsza. Różnica w otrzymaniu recepty online tzw. e-Recepty jest taka, że otrzymasz ją do ręki - nawet w 5 min!

Do stycznia 2020 roku recepty był dostępne wyłącznie w wersji papierowej, odręcznie wystawianej przez wybranego specjalistę. Jednak nawet w tej dziedzinie naszego życia, praktyka wystawiania recept, w zaskakująco pozytywny sposób, poszła do przodu.


 

Jak to działa.


Czym jest
recepta online?


Recepta online, czyli e-Recepta to nic innego jak elektroniczny odpowiednik papierowej recepty. Nie oznacza to kolejnego blankietu jak dowód osobisty w naszej kieszonce portfela. Wszystko znajduje się na twoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), o którym nieco więcej poniżej.

Dobra wiadomość dla nas, pacjentów jest taka, że w przeciwieństwie do klasycznej papierowej recepty, do wystawienia e - Recepty nie jest konieczna wizyta bezpośrednio u lekarza czy w przychodni. W dobie pandemii COVID-19 to wybawienie i błogosławieństwo – można ją uzyskać bez wychodzenia z domu. Wyjątkowo dobrym rozwiązaniem stają się również e- konsultacje (teleporady) z wybranym lekarzem specjalistą. Dodzwonienie się do przychodni czy specjalisty to już inna bajka;)

Z pewnością ucieszy Cię kolejna dobra wiadomość - nie musisz od razu wykupować wszystkich leków z recepty. Ale... jak odebrać receptę, skoro nie mamy kartki papieru z listą leków do wykupienia?

W jaki sposób otrzymać receptę onlinę?


Masz dwie możliwości, aby otrzymać e-Receptę.

Pierwsza możliwość, jaką lekarz może wykorzystać to wystawienie recepty w systemie a Ty otrzymasz 4 magiczne cyferki składające się na KOD, który wraz z nr PESEL należy podać Pani w aptece lub otrzymujesz e-receptę e-mailem jako plik PDF - widnieje na nim kod kreskowy, który pokazujesz w aptece. I gotowe!

Druga możliwość - lekarz może wystawić dla Ciebie tzw. wydruk informacyjny. Ważna informacja jest taka, że lekarz ma obowiązek na każde żądanie pacjenta wystawić taki druk. Podobno ;) Nie bądź zaskoczony, gdy nie zobaczysz podpisu lekarza czy jego pieczątki. W aptece sczytują dane elektronicznie z wydruku.

Jak zrealizować e-Receptę w aptece?


Przede wszystkim Bezpieczeństwo - szanse na zgubienie recepty są niewielkie w porównaniu do tradycyjnej recepty. Warto wspomnieć o wygodzie - by otrzymać e-Receptę nie musisz wychodzić z domu wystarczy, że skorzystasz z e-Konsultacji. I najważniejsze - Różne formy - otrzymasz sms, mail lub przez konto IKP. Dokument czytelny, przejrzysty a twoja głowa spokojna. Życzymy, aby zdrowie zawsze Ci dopisywało i dbaj o odporność!

ZAMÓW E-RECEPTĘ